טיפול לתינוק

טיפול לתינוק מתחיל בתהליך אוסטאופתי טבעי

הטיפול האוסטאופתי בתינוקות  יכול לפתור מספר בעיות כמו בכי לא מוסבר, קשיים בהאכלה, חולי, כאבי בטן (colic) וגזים, כמו גם הפרעות שינה ודלקות חוזרות.

בנוסף בעיות כגון אסטמה, בעיות בסינוסים או בשקדים, בעיות התנהגות או קשיי למידה ושיתוק מוחין ונזק מוחי מסוגים אחרים הם תחומים בהם האסטאופת מומחה.

רבים חושבים שלתינוקות ולילדים לא אמורים להיות לחצים או מתחים מבניים בגוף, מפני שהם ‘כל כך צעירים’. המציאות שונה לגמרי.

תהליך הלידה

הלידה היא אחד האירועים הקשים שעובר הגוף במהלך החיים. כוחות אדירים מופעלים על התינוק כשהרחם לוחצת להוציא אותו, אל מול ההתנגדות הטבעית של תעלת הלידה מנגד. התינוק צריך להסתובב ולהתפתל כשהוא נדחק דרך עצמות האגן, בדרכו הקצרה אך לעיתים הקשה. לראש התינוק יש יכולת מופלאה לעמוד בלחצים האלה, בלידה רגילה. בכדי לצמצם את גודל הראש, העצמות הרכות נעות זו על גבי זו, מתכופפות ומתעוותות כשהתינוק יורד. באופן רגיל הסנטר מוכנס מטה לכיוון החזה כדי להקטין את רוחב הראש לעומת תעלת הלידה.

תוצאה

תוצאה מכך תינוקות רבים נולדים עם ראשים בעלי צורה משונה. במהלך הימים הראשונים, אפשר לראות איך הראש מאבד את הצורה המכופפת, בעוד התינוק יונק, בוכה ומפהק. אך קורה תדיר שתהליך שחרור הכיפוף אינו שלם, בייחוד אחרי לידה קשה.

כתוצאה, התינוק עשוי להצטרך לחיות עם מתחים מאוד לא נוחים בראש ובגוף.

איזה השפעה יש לכיפוף נמשך על התינוק?
יש תינוקות המתמודדים היטב גם עם כיפוף נמשך חמור, והם מרוצים  ושמחים. בשביל אחרים הסיפור שונה, והם עשויים לסבול ממגוון בעיות:

טיפול לתינוק בפעולה ע”י ברונו רוזמבלום

טיפול לתינוק בפעולה ע”י ברונו רוזמבלום

תינוק בוכה, נרגז בקלות

תינוק בוכה, עצבני, נרגז בקלות, שצריך לנענע עד שיירדם. מעדיף שירימו אותו.
סיבה: יתכן שהתינוק סובל מאי  נוחות, מתחושה של לחץ תמידי בראש.

הלחץ הנוסף על הראש כשהתינוק שוכב, מחמיר את התחושה.

בעיות אכילה

לוקח הרבה זמן להאכיל את התינוק, ההאכלה אינה מסתיימת עד זמן ההאכלה הבאה. הוא עשוי להיות . Windy feeder
סיבה: ההאכלה קשה ומתישה בגלל לחץ מכני בראש, בפנים ובצוואר. יתכן שהעצבים בלשון מגורים ביציאה מהגולגולת, מה שמקשה על היניקה.

כאבי בטן וגזים

הקאת חלב בין האכלות, התקפי בכי ממושכים בגלל כאבי בטן וגזים. במקרים רבים, התופעות חמורות יותר בערב.
סיבה: העצב לקיבה מגורה ביציאה מבסיס הגולגולת, מה שמשבש את העיכול. ייתכן שהסרעפת נמתחת או מעוותת, מה שפוגע גם בעיכול וגם ביכולת הבטן להחזיק את תכולתה.

הפרעות שינה

התינוק ישן רק פרקי זמן קצרים, ועשוי לישון מעט ביום (או בלילה!). התינוק מתעורר מכל רעש קל ומראה בעיות שינה נשנות וחוזרות.
סיבה: הלחץ על מסגרת העצמות והרקמות של הגולגולת מחזיקה את מערכת העצבים של התינוק במצב של ערנות תמידית. כשהילד גדל, השפעות הכיפוף הנמשך עשויות להוביל לבעיות אחרות. אלה הבעיות הנפוצות ביותר, אך זוהי רשימה חלקית בלבד.

דלקות

כיפוף נמשך ולחצי הלידה מחלישים את הגוף, ובכלל זה את מערכת החיסון. הילדים חשופים יותר לכל סוגי הדלקות.

דלקות אוזניים

דלקות אוזניים חוזרות ונשנות, בתכיפות עולה. אובדן שמיעה, מוביל ל ‘glue ear’.
סיבה: דחיסות לידה נמשכת בתוך ומסביב עצמות האוזניים גורמת להתפתחות לקויה של תעלות האוויר (סינוסים) באוזניים, ולחסימה מוחלטת של תעלת האוזן (Eustachian tube). הדלקות אף פעם לא מתנקות לגמרי, מה שמותיר פגיעות לדלקת הבאה ומערכת חיסונית מוחלשת.

בעיות שיניים הנובעות מסינוסים

תינוקות הנושמים מהפה בלבד. אף סתום או נוזל תמידי. בשלב מאוחר יותר, סיכוי מוגבר לצפיפות שיניים.
סיבה: גדילה וניקוז פגומים של הסינוסים ושל עצמות הפנים עקב דחיסות כיפוף נשמר.

בעיות התנהגות וקשיי למידה

בעיות ריכוז, עצבנות גופנית, קושי לשבת בשקט, היפראקטיביות. נטייה לקפוץ מדבר לדבר.
סיבה: המשך העצבנות מתקופת הינקות. דחיסת כיפוף נמשך גורמת לילד אי נוחות כשהוא נשאר באותה תנוחה לאורך זמן – מה שיוצר הרגל. דחיסה חמורה עשויה להשפיע על תבניות הלמידה במוח.

כאבי ראש, מיחושים וכאבים

כאבי ראש המתחילים בגיל 7-8. כאבי גדילה, נטייה מוגברת לנקעים, או מיחושים וכאבים אחרים
סיבה: כיפוף נמשך עשוי למקד אזורי לחץ בגולגולת, עם היווצרות חיבורי העצמות (sutures) בגולגולת סביב גיל 7-8. מתח יציבתי החושף אזורים אחרים בגוף למתח ועייפות.

אסטמה

פגיעות לדלקות חזה. החרפת האסטמה לכדי אסטמה קשה.
סיבה: דחיסות כיפוף נשמר עלולה להחמיר נטייה לאסטמה. החלשה כללית של מערכת החיסון מובילה לדלקות חזה נוספות. לאחר הדלקות, החזה נשאר מתוח והצלעות אינן חוזרות לתפקוד מלא, וכך מוחמרת הנטייה לאסטמה. טיפול אוסטאופתי לשחרור מתחי לידה ולשיפור תפקוד החזה מועיל הרבה פעמים להפחתת התדירות והחומרה של התקפי אסטמה.

טיפול אוסטאופתי

הטיפול אוסטאופתי בגישה הקרניאלית (גולגלתית) הוא עדין מאוד, בטוח ויעיל לטיפול בתינוקות ובילדים. לחץ נקודתי עדין מופעל היכן שצריך בכדי לאפשר ליכולת ההבראה הטבעית של הגוף להביא לשחרור מתחים.

האם יתכנו תגובות שליליות?
ישנן תגובות שונות לטיפול, פעמים רבות התינוק או הילד רגועים מאוד לאחר הטיפול וישנים טוב. אצל אחרים יש פרצי אנרגיה לאחר הטיפול, שלאחריו בדרך כלל שינה טובה. קורה שילדים נרגשים או עצבניים אחרי טיפול. זהו מצב זמני, והוא נגרם בדרך כלל כאשר שחרור הכיפוף בגולגולת לא הושלם. לא תמיד אפשר לשחרר את כל הדחיסה בטיפול אחד, בייחוד כשמדובר בכיפוף קשה.

כמה טיפולים צריך?
בממוצע, 4 עד 6 פגישות מספיקות – לפי חומרת הבעיה.

מתי לטפל
מוקדם ככל האפשר. התוצאות הטובות ביותר מתקבלות כשהטיפול נעשה לפני גיל 5. בגיל מאוחר יותר לא תמיד אפשר לסלק לגמרי את המתחים והאסימטריות, אך עדיין אפשר להשיג שחרור מתחים מועיל, לאורך כל החיים.

הכירו את המומחית שלנו לטיפול בתינוקות:

סינטיה רוזמבלום D.O

סינטיה רוזמבלום- מטפלת בתינוקות

סינטיה בעלת ניסיון רב בטיפול בתינוקות ובליווי נשים בהריון, היא בוגרת בית הספר לאוסטאופתיה במכללה האקדמית בוינגייט.

בנוסף, עברה התמחות לטיפול בתינוקות באירופה ומטפלת במגוון בעיות בקרב נשים בהריון כמו כאבי גב תחתון (עם או בלי הקרנות), סימפיזיוליזיס צרבות, הכנת אגן ללידה למניעת לידות מכשירניות וטיפול בפוסט לידה.

 לחצו כאן וציינו שאתם רוצים את טיפולה של סינטיה רוזמבלום.

בנוסף, תוכלו לקבל עוד מידע בדף הפייסבוק של סינטיה כאן